Kaçırılan Çocukları Mı Satıyorlar! Türkiye'de de Görüldü - Wayfair Skandalı Nedir?

Wayfair Skandalı olarak patlak veren olayda, kaçırılan çocukların İnternet üzerinden satıldığı iddia edilirken aynı ilanların Türkiye'de de görülmesi korku uyandırdı.

Kaçırılan Çocukları Mı Satıyorlar! Türkiye'de de Görüldü - Wayfair Skandalı Nedir?
Editör: Ajans 27
13 Temmuz 2020 - 11:48 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 12:05

Birkaç gün önce ortaya atılan iddia sosyal medyada gündem oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde İnternet üzerinden ev eşyaları satan bir şirketin "insan kaçakçılığı" daha doğrusu kaçırılan ya da kaybolan küçük çocukları bu şekilde satışa çıkardıkları öne sürüldü.

Şirketin isminden dolayı ve "Wayfair Skandalı" olarak adlandırılan olay büyük yankı uyandırdı. Öne sürülen bu iddianın dayandırıldığı nokta ise şirketin sattığı ürünlerin fiyatı ve isimlendirilmesi oldu. Astronomik rakamlara satılan ürünlerin kayıp çocukların ismini taşıdığı fark edildi.

Hatta bu ürünlerin kayıp bir kişinin ismi olmayan versiyonlarının çok daha ucuz olduğu fark edildi. Yani aynı ürün farklı kullanıcılar çok düşük rakamlara sattıkları anlaşıldı. Mesela bir ürünün normal satış fiyatı 40-50 TL arasında değişirken, bir kullanıcı bu ürünü 150-150 BİN TL'ye satışa çıkartıyordu.

Dolayısıyla aslında mağazanın eşya satmadığı, yaptıkları insan ticaretini böyle örttükleri düşünülüyor. Wayfair Skandalı olarak adlandırılan olay firma tarafından reddedildi.

Şirket, endüstriyel ürünler sattığını ve fiyatların makul olduğunu söyledi. akabinde ise Wayfair, ürünleri sitesinden kaldırdı ve isimlendirme konusunda bir sorun olduğunu bu yüzden ürünleri kaldırdığını açıkladı bu açıklamanın bu kadar ciddi bir iddia için ne ölçüde tatminkar olduğu ise tartışma konusu oldu.

Ülkemizde de Aynı İlanlardan Var!

Aslında bu olayın gündeme bu kadar bomba gibi düşmesinin bir diğer nedeni ise aynı şekilde Türkiye'de de çeşitli ilanların fark edilmesi oldu. Ülkemizde satış yapan bir e-ticaret sitesi üzerinden de yine aynı şekilde fiyatlandırma olan erkek ve çocuk isimlerinin bulunduğu satışlar fark edildi.

Bu satışların fark edilmesi ve aynı zamanda ve Wayfair Skandalına benzer ilanların ülkemizde de yer alması tepkilerin büyümesine neden olurken yetkili bu konuda bir açıklama yapılması talep edildi.


  


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum