Gaziantep'te 'HES kodu' olmayan toplu taşımaya binemeyecek

Gaziantep'te 'HES kodu' alan vatandaşların bu bilgiyi GaziantepKart’a entegre etme zorunluluğu getirildi. 17 Ekim'e kadar bu işlemi yapmamış olan vatandaşlar ise yolculuk yapamayacak.

Gaziantep'te 'HES kodu' olmayan toplu taşımaya binemeyecek
Editör: Ajans 27
02 Ekim 2020 - 16:29 - Güncelleme: 02 Ekim 2020 - 16:48

Gaziantep'te 'HES kodu' alan vatandaşların bu bilgiyi GaziantepKart’a entegre etme zorunluluğu getirildi. 17 Ekim'e kadar bu işlemi yapmamış olan vatandaşlar ise yolculuk yapamayacak.

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilecek olan uygulama sayesinde karantina altında bulunması gerektiği halde sokağa çıkmış olan kişilerin tespiti gerçekleşmiş olacak.

Yeni uygulanmaya başlanacak olan bu sistem sayesinde "Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması" girerek kaydını oluşturan vatandaşların, bilgilerini GaziantepKart’a entegre etmek için 17 Ekim 2020 tarihine kadar “hes.gaziulas.com.tr” adresinden veri girişlerini sağlayacakları, 15 gün içerisinde kayıt yapmamış olan yolcuların ise ulaşım kartlarının engelleneceği, bununla birlikte şehir içi toplu ulaşım kullanılırken temaslı ya da pozitif hastaların takibi yapılabileceği açıklandı.

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül ise şunları kaydetti;

“Hastanede tedavi olanlar, pozitif vaka olup semptomları göstermeyenler ve temaslı olup 14 gün gözlemlenen vatandaşlar. Özellikle temaslı vatandaşlar salgından her zaman yüksek oranda etkilenmediği için kendini iyi hissettiklerini düşünerek dışarıya çıkabiliyorlar. Bu sistemle toplu salgınla yakından uzaktan temas halinde olan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek. Bu ilk gündeme geldiğinde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi durumun takipçisi oldu ve ardından Sağlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Genelgeye göre kıyasladığımızda 3 gün gibi kısa bir sürede merkezi yönetimin direktiflerini yerine getirmiş olduk. Ancak bu her ne kadar 3 gün gibi görülse de 2017 yılında şehirde gerçekleştirilen akıllı şehirler yatırımlarının olduğunu görüyoruz. Gaziantep buna hazır. Bu da şu anlama geliyor; 10 binde bir bireysel kart kullanan yolcu var. Bireysel kart kullanan vatandaşların durumu da 15 gün içerisinde formüle edilecek ve ulaşımda HES uygulaması sorgulanmadan yolcu alımı yapılmayacak. Şehrimiz için çok büyük bir avantaj. Ama siz Gazişehirlilerden bir istirhamım var. Gaziantep Kart’larınızı ulaşımda kullanmaya özen gösterin her yolcu olabildiğince bu kartlar aracılığıyla ulaşım ihtiyacını gidersin.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise;

Şahin, “Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan gelen genelgeleri uygulamaya dönüştürmek için altyapınız buna uygun olacak ve bunu takip edecek bir sisteminiz gerekli. Valimizin önderliğinde gelen genelgelerde ‘Kim ne yapacak?’ ‘Buradaki koordinasyon nasıl sağlanacak?’ bunu çalıştık. Büyükşehirlerde bu sistemde en önemlisi toplu taşıma. Gelen genelgelerle beraber artık toplu taşımaya binerken filyasyonda, pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz. Ankara’da Sağlık Bakanı Yardımcısı ile Gaziantep Kart çalışma sistematiğini HES Kodu sistemiyle T.C. kimlik numarasını nasıl çalıştığını anlattık.” şeklinde konuştu. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum