Gaziantep'te Mezarlık Ziyaretlerinde Sınırlama! Düğünler En Fazla 2 Saat!

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığındaki Kovid-19 salgını kapsamındaki sağlık değerlendirme toplantısı, Valilik Amfi Salonu'nda yapıldı.

Gaziantep'te Mezarlık Ziyaretlerinde Sınırlama! Düğünler En Fazla 2 Saat!
28 Temmuz 2020 - 12:03

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığındaki Kovid-19 salgını kapsamındaki sağlık değerlendirme toplantısı, Valilik Amfi Salonu'nda yapıldı. Toplantı sonrasında açıklama yapan Vali Gül, aynı zamanda sosyal medya hesabından da açıklamalarda bulundu.

Toplantıya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Güzel de katıldı.

Mezarlık Ziyaretlerinde Sınırlama

Gül, “Salgın hastalıktan dolayı Gaziantep'te perşembe, cuma, cumartesi mezarlık ziyareti yasaklanmıştır” dedi.

Düğünler 2 Saat Sürecek

Düğünlerin de en fazla 2 saatle sınırlandırıldığını ifade eden Vali Gül, ”Ayrıca kına, çeyiz gibi törenler yapılmayacaktır. Düğün salonlarının kameralarından da kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecektir." dedi.

Toplantılar Yasaklandı

Toplu eylem ve etkinliklerin salgının yayılma hızını arttırdığı belirtilen açıklamada "mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgınının yayılmasının önlenmesi, toplum sağlığını muhafaza etmek, korona virüs salgınını engellemek, yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçebilmek amacıyla gerekli kararların alınması ihtiyacı doğmuştu" denildi. 

Valilikten Açıklama

Valilik tarafından yapılan açıklamada,

"İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, (Siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile Devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programları kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve Valimizce izin verilenler hariç) tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükmü gereğince 27 Temmuz 2020 – 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında (7) gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için Valilik Makamı’nın Oluru ile Yasaklanmıştır."


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum